NAHÁČ

Rímskokatolícka farnosť svätého Michala archanjela

HISTÓRIA

Obec Naháč leží na okraji pohoria Malé Karpaty na Trnavskej pahorkatine v údolí Dubovského potoka. Susediacimi obcami sú Dechtice, Horné Dubové, Horná Krupá, Trstín, Jablonica, Hradište pod Vrátnom a Dobrá Voda. Je súčasťou Trnavského okresu a Trnavského vyššieho územného celku.

Prvé písomné zmienky o obci sú datované do roku 1426. Zakladajúci obyvatelia boli údajne Chorváti a na Slovensko prišli po tureckých vpádoch pri srbsko-chorvátskej kolonizácie Turkami vyplieneného územia dnešného južného Slovenska až po úpätie Malých Karpát. Podľa upresňujúcich historických prameňov však Chorváti iba doplnili pôvodných slovenských obyvateľov, ktorí na území obce žili už pred rokom 1426.

Názov obce Naháč (Nahácz, Nahach, Nahács) súvisí s hojným výskytom modrofialového kvietku Jesienky obyčajnej (Colchicum autumnale), ľudovo nazývaný naháč (kvet vyrastá priamo zo zeme bez zelených listov).

RÍMSKOKATOLÍCKY KOSTOL

Obyvatelia Naháča sú väčšinou rímskokatolíckeho vierovyznania. Farnosť svätého Michala Archanjela je územno-správne súčasťou Trnavskej arcidiecézy. Filiálkou je obec Horné Dubové.

Podľa cirkevnej vizitácie arcibiskupa Juraja DRAŠKOVIČA v roku 1634 bol starý farský kostol v Naháči vybudovaný v renesančnom slohu v roku 1594, posvätený bol v roku 1629 titulárnym biskupom Jánom PYBEROM ku cti Najsvätejšej Trojice. Záznamy uvádzajú, že rím.-kat. kostol v Naháči bol v roku 1940 postavený na mieste starého kostola. Pôvodne sa mal stavať nový kostol v obci naproti škole, lebo Pamiatkový úrad spočiatku nesúhlasil s rekonštrukciou a prístavbou k starému kostolu. V roku 1940 sa však opravila zadná časť starého kostola a vpredu sa zväčšil. Predná polkruhová časť sanktuária bola zborená a nahradená rozšírenou časťou s oblúkovým obetným priestorom a novou sakristiou (označenie na dlažbe v strede kostola). Poškodený starý organ bol na­hradený malým harmóniom. V roku 1956 riaditeľ školy A. Kaššák ako vedúci osvetovej besedy zakúpil veľké dvojmanuálové organové harmónium, ktoré slú­ži dodnes. Pred výstavbou bola zbúraná aj časť renesančného opevnenia, ktoré od rohu múra pokračovalo po existujúcu kostnicu. Tá bola v rohu bývalého opevnenia a dnes je situovaná v strede cintorína. Už v tej dobe bol pôvodný priestor na pochovávanie nepostačujúci, preto sa pochovávalo aj za týmto múrom. Vstupná železná brána s letopočtom 1612 sa po oprave používa dodnes. Na okraji brány je latinský nápis oznamujúci, že bola opravená v roku 1923 občanmi Pavlom Šarabokom a Jurajom Králičom (latinský nápis v ľavom a pravom oblúku). V kostole je tiež zo starého kostola prenesená kamenná krstiteľnica s kovanými mrežami, kde je uvedený aj rok jej zhotovenia 1596. Kostol je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi.

Na kostolnej veži sú dva zvony. Veľký zvon má priemer 73 cm a nápis: „Svätý Michal oroduj za nás. Liali bratia FISCHER v Trnave. Uliaty som z obetavosti naháčskych farníkov roku Pána 1922." Podľa pamätníkov pôvodný veľký zvon bol skonfiškovaný na muníciu počas prvej svetovej vojny. Menší zvon má priemer na dolnom okraji 54 cm a má nápis: „Refusa per cajetatum - Z,adl Tyrnaviae A. 1844." Vyhotovil ho pravdepodobne Kajetán Zadl - zvonolejár v Trnave, ktorý sa súčasne venoval aj organizácii požiarnej ochrany, zomrel v roku 1858.

Okrem toho bola v obci zvonička s malým zvonom vo veľkej drevenej krytej konštrukcii v strede obce pri Grabe pred domom č. 108. Neskôr zvon premiestnili na oceľový, hore rozdvojený stĺp, pričom sa tento presunul bližšie k rade domov a o jeden dom vyššie. Na zvoničke je zvon s priemerom 53 cm a s nápisom: „Vyrobil Viliam FISCHER Trnava - 1870." Najmenší zvon (asi 20cm) je na súčasnom Dome smútku, používa sa počas pohrebných obradov.

Podľa zachovaných archívnych záznamov bola fara postavená už v roku 1554, teda 40 rokov pred stavbou kostola. Podľa niektorých pamätníkov mohla byť ešte staršia fara situovaná v priestoroch terajšieho domu č. 115 (Jančekoví), čo môže upresniť podrobnejší výskum.

SOCHY SVÄTÝCH UMIESTNENÉ V NAHÁČI

Najstaršia socha sv. Jána Nepomuckého je pred starou farou, má latinský nápis: "reXelt plo ferVore et sVIs eXpen-sis MartlnVs bennoVICs In CoLa Delthesls". Nápis znamená rok postavenia 1799 Martinom Benovičom z Dechtíc (možno pochádza z Katarínky).

V spodnej časti Vinohradov nad cestou do Trstína bola na podstavci asi 80 cm vysoká socha Panny Márie. Bola zničená vandalmi a dnes je nahradená mramorovou Pietou umiestnenou v kamennom objekte za sklom. Na podstavci je čitateľný rok výstavby 1896.

Svätý Vendelín - patrón pastierov sa nachádza v bývalej farskej záhrade pred domom č. 160, na podstavci je z nápisu čitateľný rok vzniku 1896.

Súsošie sv. Trojice je umiestnené pred domom č. 113, počas vojny bol nápis dostrieľaný, dnes je možné prečítať: SLÁVA BOHU OTCU SYNU DUCHU SVÄTÉMU „Na česť a chválu postavil Ján Krapka a Rozália rod. Lopatková r. 1924."

Sv. Florián, patrón hasičov má sochu obnovenú pred domom č. 110, nápis udáva rok postavenia 1883.

KOSTOLÍK V HÁJIČKU

Patrí farnosti Trstín. V knihe NÁDAŠ od Martina Kollára (r. 1900 reedícia 1990) je uvedené na strane 5:

„Medzi náboženskými pamiatkami nádašskými prvé miesto zaujíma kostolík v Hájičku. Vypínajúci sa na dosť vysokom vršku, na ľavej strane hradskej smerom k Naháču, asi 10 minút od Nádaša. Tento kostolík je jednou z najstarších staviteľských pamiatok vidieku nádašského. Kanonická visitácia Batthyánovská z roku 1782 píše, že kostolík tento stavaný je v roku 1245, čo i nápis v kostolíku potvrdzuje. Tento kostolík býval dlhé roky nádašským farským kostolom, jako o tom dočítať sa možno v kanonickej visitácii z r.1731. Koncom min. stoletia bola na oltári kostolíka v Hájičku v sklennej skrini umiestnená, v hodvábnych šatoch oblečená, socha Panny Márie boľastnej. Hovorilo sa o mnoho zázračných uzdravení, ale cirkevné orgány ich neuznali."

Do Hájička sa každoročne 15. augusta vykonáva púť, ktorej sa zúčastňuje mnoho veriacich z okolitých obcí.

Spracované podľa knihy Naháč, autor: K.Lopatka, EKOPRESS Bratislava, 2009

KŇAZI VO FARNOSTI

DUCHOVNÉ OSOBNOSTI Z NAHÁČA

JURAJ FÁNDLY V NAHÁČI

Zodpovedná osoba za spracovanie osobných údajov je Konferencia biskupov Slovenska, Kapitulská 11, Bratislava, gdpr.kbs.sk